Vegyünk egy szalagot, kössünk egy hurkot, aztán az anyag szabad végéivel készítsünk két „nyuszifül hurkot”, majd keresztbe egymáson a kettőt, újabb hurkot. Hasonlóan készülhet el a masni, ami az ünnepek egyik jellegzetes dekorációja. Mivel mindent áthat a divat, így a karácsony sem maradhat ki ebből. Gondoljunk csak arra, ha a masnit díszként látjuk egy karácsonyfán, egy ajándékdobozon vagy hajbavalóként, és, ha ezt a díszítő elemet jó ízléssel, jó helyen használjuk, szerintem, kifejezetten tetszetős, az ünnep ettől színesebb és szebb lehet.

A masni megjelenik a nyírbátori adventi koszorún és a karácsonyfán is Belus Erika dekoratőrnek köszönhetően.

„Az idén arany színt kapott az adventi koszorú, aminek van egyfajta jelentősége. Az arany a bőség, a gazdagság jelképe, de, ha vallási oldalról közelítjük meg, akkor szimbolizálja azt az aranyat, amit a kis Jézus születésekor a három király ajándékba vitt neki” – mondta a szakember az alkotás folyamata közben. Aranyra festett vadszőlő vessző, aranyan fénylő gömbök, hópihék, csillogó arany masnik rajzolódnak ki a tobozokkal, mohával tűzdelt örökzöldön, melynek közepén ékeskedik a nyírbátori városháza, a református, a római katolikus és a görögkatolikus templomok fehér sziluettje. Már csak a napsárgán izzó fényfüzér és a négy gyertya lángja teszi még meseszerűbbé az adventi koszorút, amihez alapanyagként a fát ebben az évben Kovács Ferencné és családja ajánlotta fel.

A „minden nyírbátori karácsonyfája” Sum Ferenc és családja otthonából érkezett a főtérre. A fenyőfa piros, arany, ezüst, bronz színekben tündöklik, aminek a képzeletbeli arcára mintha a rajta díszelgő nagy piros masni csalna mosolyt. „Amikor készítettem a karácsonyfára a masnit, az jutott az eszembe, hogy akár egy kisebb változatban még egy alkalmi ruhára is rátehetjük vagy egy bejárati ajtóra vagy a lakásnak valamely helyiségébe. A masni divatot a skandináv és a minimál stílusba helyezném el. Nagyon jól tud mutatni egy óriási masni egy szép fenyőfán is, ha semmi mást nem teszünk a fára, csak egy égősort és egyetlenegy hófehér nagy masnit, az már egy végtelen eleganciát fog kölcsönözni a fának” – ajánlott néhány dekorációs tippet Belus Erika.

A városközpontban december elején késő délutánonként kicsik és nagyok is találkozhattak a Mikulással, beleshettek a mesebeli házikójába. A Mikulásház, a Manóház, a Nyírbátori Művelődési Központ díszítése Könnyű Csabáné, a központ munkatársának jó ízlését is mutatta. Előszeretettel készített újrahasznosított alapanyagokból mesebeli figurákat, karácsonyfadíszeket, ünnepi dísztárgyakat, amelyek között is felfedezhettünk különböző masnikat. Az adventi hangulatot fokozva, idén is káprázatos díszkivilágítással hozott fényt a város főbb helyeire, utcáiba és talán az emberi lelkekbe is Kiss János és csapata.

 

A Szabadság téren, az adventi vasárnapokon a koszorú négy gyertyájának meggyújtásai meghitt, ünnepi körben a képviselő-testület tagjaival, a történelmi egyházak képviselőivel, a helyi óvodák közösségeivel és a városlakókkal közösen zajlottak. Az első és a negyedik alkalommal igazi karácsonyi kavalkadád kerekedett a főtéren. December elején az adventi fényfelgyújtás és a városi Mikulás ünnepség, december 22-én a Bátori karácsony színpadi produkciói, a különböző helyi szervezetek karácsonyi finomságai vonzottak sokakat a városközpontba. Idén sem maradt el az ingyen halászlé és forraltbor. S talán minden ilyen alkalommal, ha valamely masnira pillantottunk, szimbolikusan mi, nyírbátoriak, az összetartozásra, az összefogásra is gondolhattunk.

Polyák Dézi