Március 16-án valamennyi oktatási intézmény bezárta kapuit Magyarországon, a pedagógusok és a tanulók igyekeztek ráhangolódni a korábban még csak kevés helyen alkalmazott digitális oktatásra. Fizikálisan tehát nem találkozik a tanár és a diák. De órák vannak és a diákok sok esetben nagyon izgatottan várják ezeket a virtuális találkozásokat.
Igen speciális ebből a szempontból a hangszeres zenetanulás. Arról, hogy Nyírbátorban hogyan kivitelezik a művészeti oktatás ezen ágát, Kiss Irma mondta el az eddigi tapasztalatokat. A Szatmár Alapfokú Művészeti Iskola Nyírbátori Tagintézményének vezetője kiemelte, hogy a zenei tagozaton valamennyi tanulónak van saját hangszere. A művészeti iskolában 260-ból jelenleg 210 gyerek tanul zenetanszakon.
Digitális oktatás – konkrétan így kimondva nem alkalmaztak még ilyen tanítási módot a nyírbátori művészeti iskolában, de hasonlót igen, hiszen digitális eszközöket már korábban is alkalmaztak. Zeneműveket, színjátékokat ugyanis folyamatosan ajánlanak a tanítványoknak a művészeti oktatás keretében. Azt is hamar ki kellett találni, hogy a művészetoktatást hogyan oldják meg online módon.
A tanítványok személyesen keresték a zenepedagógusokat a korábbi időszakban az órarendnek megfelelően. Van olyan része az oktatásnak, ami maradt és van olyan is természetesen, ami megváltozott.
Túl április közepén, túl az egyhónapos megváltozott időszakon, úgy tűnik, ez a tanév már csak a digitális oktatással valósítható meg. A hagyományos iskolai oktatásban is felelnek a gyerekek, dolgozatot is írnak, stb. A zenesulisok pedig minden tanév végén vizsgaelőadásokon mutatják meg megszerzett tudásukat, tehetségüket.
Itt fontos elmondani, hogy rengeteg előadásunk elmarad. Minden áprilisban, a hónap végén tartjuk a Magyar Művészetoktatás Napja kapcsán a mi, saját rendezvényünket is a Kulturális Központban. Idén ez elmarad, pedig 2020-ban ez egy nagyszabású rendezvény lett volna. Ebben az évben 40 éves ugyanis a Nyírbátori Ütőegyüttes. Elmarad a Szerenádest és a Tanári Hangverseny is. Sok kedves dologról kellett lemondanunk, így például a filharmóniai programok, tehát a Bátori Estek sem valósulhattak meg. De mi sem adjuk fel és ugyanúgy folytatjuk tovább. És reménykedünk abban, hogy mihamarabb elkövetkezik az az idő, amikor minden a régi kerékvágásban mehet tovább. Mivel szeptemberben új tanév indul, várjuk majd az új tanulókat is és a kicsiket is, akik talán most nagyobb testvéreiket látva kapnak kedvet valamelyik hangszerhez. Most nincs lehetőségünk sajnos a szokásos hangszerbemutató programok alkalmával eljuttatni ezeket az eszközöket a gyerekek közelébe. A járvány okozta helyzetnek viszont az mindenképpen pozitív hozadéka a zenetanulás szempontjából, hogy a gyerekek otthon vannak, és így többet tudnak gyakorolni. Agilisabbak a tanítványok, nagyobb önállóságot is igényel tőlük alapvetően ez a helyzet. Hiszen ha elszakad egy húr, vagy hamis a furulya, ebben a feladatban is csak online tudjuk átadni a megoldást. Azt is mondhatnám, hogy hatékonyabb így az oktatás.
eni