Az utóbbi években folyamatosan csökken a születések száma hazánkban. Az óvodai beiratkozások alkalmával jól látható, hogy nem születik annyi gyerek, mint amennyire az óvodáknak szüksége lenne. A helyzet Nyírbátorban is hasonló.
Többen is történelminek nevezték a szeptember negyedikei eseményt, amikor Nyírbátorban megnyitották az első, egyetemi tanévet. Ezt, a város jövőjével kapcsolatos, egyelőre még szinte beláthatatlan következményekkel járó képzést alig egy év alatt sikerült megszervezni.
Idén újra meghirdetik a szociális tanulmányi ösztöndíj pályázatot a nyírbátori általános iskolások számára. A pályázatokat hivatalosan augusztusban írja ki az önkormányzat. A pályázatok benyújtására szeptember hónapban lesz lehetősége a családoknak. A következő tanévben is ötven diák számára nyílik meg a lehetőség, akik a szorgalmi időszak alatt havi 10 ezer forintos támogatást kapnak az önkormányzattól.
„Nálunk van egyfajta értékrend, amit mi közvetítünk a gyerekeknek- ebbe beletartozik a hitélet is- s ez nyilván, hogy többletet ad a mi tanulóinknak. Kollégáktól, gyerekektől is többször hallottam már azt a kifejezést, hogy „lelke van az iskolának” mondja Rácz Tiborné a katolikus oktatási komplexum vezetője. A riporter Nagy Miklós
A pedagógusnap változó ünnep: minden év júniusának első vasárnapjára datálódik. Ilyenkor köszöntjük a köznevelésben és a felsőoktatásban dolgozókat. A gyermekek életének meghatározó szereplőiről van szó, akik a tudás mellett erkölcsi táplálékot is igyekeznek átadni. Valamennyiünknek volt kedvenc óvónénink, kedvenc tanárunk, akikre a legnagyobb tisztelettel gondolunk vissza, és hatalmas köszönettel tartozunk nekik.
A pedagógusnapot Magyarországon 1952 óta ünnepeljük, idén június 7-ére esik.
Hamarosan véget ér a 2019/2020-as tanév és talán mindenidők leghalkabb vakációs ovációja hangzik majd el az iskolás gyerekektől. Hiszen az eddigi iskolai évektől eltérően több hónapot karanténban töltöttek valamennyien, és a legtöbb gyerek már nagyon vágyik arra, hogy társaival újra találkozhasson és újra egy jót játszhasson. Ebben segíthetnek a nyári táborok. Az óvodák és a bölcsődék is a szokásos nyitvatartási rend szerint működnek a jövőben.
Horváthné Karsai Hédi, alpolgármester részletes tájékoztatást adott a nyári táborok kapcsán a Bátor Televízióban.
Az MSZC Bethlen Gábor Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma igyekezett alaposan előkészülni, illetve a végzős diákokat felkészíteni a 2020 évi, különleges körülmények között zajló érettségi vizsgákra. Sütő Andrea, intézményvezető elmondta: minden tanuló megjelent a vizsgákon, senki sem lépett vissza. Még egy érettségi nap van, a csütörtöki, amikor a szakmai vizsgák zajlanak majd az intézményben.
Digitális oktatás – konkrétan így kimondva nem alkalmaztak még ilyen tanítási módot a nyírbátori művészeti iskolában, de hasonlót igen, hiszen digitális eszközöket már korábban is alkalmaztak. Zeneműveket, színjátékokat ugyanis folyamatosan ajánlanak a tanítványoknak a művészeti oktatás keretében. Azt is hamar ki kellett találni, hogy a művészetoktatást hogyan oldják meg online módon.
Főként az egészségügy, a rendvédelem, a szolgáltatások területén és a szociális szférában dolgozó szülők gyermekei érkeznek ezekben a hetekben a református óvodába, az óvoda bejáratához – merthogy csak addig mehetnek a szülők. Az épületbe nem engednek be idegeneket. A járvány következtében kialakult nehéz helyzettel kapcsolatos, az óvodát érintő kérdésekre Takácsné Matlag Erzsébet, a Báthory Anna Református Általános Iskola és Óvoda tagintézmény vezetője válaszolt.
Hetek óta igen nehéz helyzetben éljük meg a mindennapokat, és ebben, az új feladatokkal megterhelt állapotban az intézményekre itt komoly teher nehezedik. Így a nyírbátori Kerekerdő óvodában illetve tagintézményeiben is alkalmazkodni kellett a kialakult helyzethez. Azon túl, hogy a járvány terjedésének megfékezésére kell összpontosítani, mindeközben beiratkozási időszak van az óvodákban. Az óvodai nevelő szakmai munka értékelése pedig nem ezekben a napokban kezdődött, így lehetséges az, hogy éppen most választották bázisintézménnyé a nyírbátori óvodákat. Ezekről a témákról kérdeztük Veres Jánosné, intézményvezetőt. A Nyírbátori Kerekerdő Óvoda vezetője 2020-ban is büszkén nyilatkozott az elismerő minősítésről.
Mivel oktatási intézményről van szó, a nyírbátori Bethlen Gábor Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium élete is alaposan megváltozott a korona vírus terjedése következtében kialakult helyzet miatt. A tanítás folytatódik, mindezt digitális oktatás keretében oldja meg ez az iskola is. A szociális szolgáltatóval, a családvédelmi központokkal, a szociális munkásokkal pedig egy sokkal szorosabb kapcsolatot alakított ki az intézmény. Ennek az oka az, hogy egy-egy településen nehezebben tudnak elérni bizonyos tanulókat, és ilyenkor az említett szervezetek és munkatársaik által sikerül újra felvenni a kapcsolatot a gyerekekkel, és így aktívan be tudnak kapcsolódni a digitális oktatásba.
Mivel a technikai és a humán forrás is adott, így szájmaszk varrásba kezdtek a Bethlen Szakközépiskolában. Az iskola rendelkezik női szabó tanműhellyel, ezért azonnal tudtak csatlakozni a központi kezdeményezéshez. A cél, hogy helyben ellássák textil szájmaszkokkal elsősorban az egészségügy területén dolgozókat, másodsorban pedig a lakosságot.
Mérnökinformatikus és vidékfejlesztési agrármérnök képzésre várják a hallgatók jelentkezését a Nyírbátorban, szeptemberben induló egyetemi képzés keretében.